Anasayfa Ürünlerimiz Uygulamalar Teknik Bilgiler Hakkımızda İletişim
 
Pazartesi70
Salı95
Çarşamba105
Perşembe98
Cuma76
Cumartesi84
Pazar16
Toplam:145524
En Çok:212
Katalitik Konvertör ve Arızaları
 

1.KATALİTİK DONUŞTURUCU
Katalitik dönüştürücünün temel amacı silindirdeki yanma tepkimeleri sonucunda ortaya çıkan çevreye ve canlılara zararlı gazları daha zararsız hale getirmek ve yanma kaynaklı hava kirliliğini önlemektir.

Hava kirliliği, havanın doğal yapısında bulunan ana maddelerin değişmesi ya da doğal yapısında bulunmayan yabancı maddelerin havanın içine girmesi olarak tarif edilebilir. Bu değişim canlıların yaşamını olumsuz yönde etkiler. Hava kalitesinin ve bileşiminin bozulmasının birçok sebebi olmasına karşın en önemli sebebi yanına olayıdır. Dünyadaki enerjinin yarısından fazlası fosil yakıt denen kömür, petrol, doğalgaz ..vb lerinin yakılması ile elde edilmektedir.

Monolit, Konvertör ve Susturucu

 Sık rastlanan katalitik dönüştürücü dönüştürücü arızaları

Sık rastlanan katalitik dönüştürücü arızalarından biri kurşun zehirlenmesidir. Katalitik dönüştürücü kurşunlu benzinden zehirlenir. Yani katalitik dönüştürücülü bir araca kurşunlu benzin konduğu zaman dönüştürücünün yüzeyi kurşun kaplanır ve zararlı gazların daha az zararsız gazlara dönüşmesi için yürümesi gereken tepkimeler yürümez ve dönüştürücü de görevini yapamaz.

Bir diğer arıza dönüştürücünün içindeki monolitinin erimesidir ( misfiring). Bu erimenin sebebi katalitik dönüştürücü içine yanmamış yakıt kaçması sonucunda yakıtın dönüştürücü içinde egzoz gazının sıcaklığı ile tutuşması ve bu yanma sonucunda açığa çıkan yüksek sıcaklıktır. Bu egzoz sisteminin ya da katalitik dönüştürücünün hatası değildir. Birçok sebebi olabilmesine karşın sebeplerin tümü motor kaynaklıdır. Ancak bu hatanın ya da arızanın etkisi katalitik dönüştürücüde görülmesinden dolayı birçok tüketici bu hatanın dönüştürücü kaynaklı olduğunu zannetmektedir.

 

Sonda lambda sensörünün de arızalı olması böyle bir erimeye misfing sebebiyet verebilir. Eğer sensörün

arızasından dolayı motor sürekli olarak zengin karışımla çalışıyorsa egzoz gazında olması gerekenden daha fazla CO olur. CO gazının katalitik dönüştürücüde C02 gazına dönüştürülmesi esnasında ısı açığa çıkar. Normalden daha fazla CO demek normalden daha fazla ısı demektir ki bu da monolitin erimesi demektir.

Copyright © 2008-2009. Metin Egzoz All rights reserved!
NBTanSis v3.1.0 (Netopsiyon)