Anasayfa Ürünlerimiz Uygulamalar Teknik Bilgiler Hakkımızda İletişim
 
Pazartesi89
Salı5
Çarşamba105
Perşembe98
Cuma76
Cumartesi84
Pazar68
Toplam:145670
En Çok:212
Susturucu Arıza ve Görevleri
 

Susturucuların Şekli ve Fonksiyonu

 2.SUSTURUCU

Susturucusu olmadan çalışan bir arabanın sesi dinlendiğinde susturucunun ne denli büyük bir oranda sesi azalttığının farkına çok daha rahat varılır.

Susturucu içinde delikli borular, perdeler, rczonatör, ses yutucu malzeme.... vb elemanlar vardır. Bu elemanlar motor tarafından üretilen ses dalgalannın susturucu içinde birbirini yok edecek şekilde tasarlanmış ve susturucu içine yerleştirilmiştir.

 Bir araçta egzoz sisteminin temel olarak üç ana görevi vardır:

1)Yanma odasında oluşan sıcak atık gazın silindirden atılmasını sağlamak

2)Egzoz gazından çıkan kirleticileri azaltmak

3)Gürültüyü azaltmak

egzoz sistemi kabaca katalitik dönüştürücü, susturucu, parçaları birbirine bağlayan borular, sonda lambda adaptörü, askı ayakları, esnek boru ve titreşim sönümleyici lastiklerden oluşmaktadır.

 

Genel olarak üç tip susturucu vardır : yutuculu, yansıtıcı ve ikisinin karışımı. Yutuculu susturucuda kaya yünü, cam elyafı .. vb ses yutucular kullanılırken yansıtıcı tip susturuculardaki perde ve borular ses dalgalarının çarpışarak birbirini yok etmesi ilkesine dayanır. Genellikle yutuculu susturucular yüksek frekanstaki ( yüksek hızlardaki ) yani tiz ses dalgalarını yok etmek için kullanılır.

 Ses aslında bir basınç dalgasıdır ve kulağın algılayabileceği basınç değişimi olarak tanımlanabilir. Ses ile ilgilenen bilime akustik adı verilir ve bu bilim dalı, sesin üretilmesi, yayılması ve algılanması ile ilgili tüm alanları kapsar. 

Egzoz Parçaları
 

Bir ses kaynağı titreştiğinde, etrafta bulunan havada basınç değişiklikleri meydana gelir. Bu basınç değişiklikleri kulak zarı tarafından algılanır. Bu algılamaya duyma denir.

Bir motorda ses dalgaları egzoz sübabının açılması ve silindirde yanmadan dolayı oluşan sıcak ve yüksek basınçlı gazın aniden egzoz sistemine akması ile oluşur. Sıcak ve yüksek basınçlı gaz molekülleri egzoz borusu içindeki düşÃ¼k basınçlı gaz molekülleri ile çarpışır ve titreşimler kulak tarafından algılanır. 

Ses, delikli borular ve perdeler içinden geçerken deliklerden susturucu zarfına çarparak geriye yansır. Geri dönen ses dalgaları ile arkadan ilerleyen ses dalgaları çarpışarak birbirini yutar. Bu sistemin doğru bir şekilde çalışması için susturucu içindeki perde ve delikli boruların yerleşimi çok önemlidir.

 
3.SONDA LAMBDA SENSÖRÜ

( Oksijen sensörü)

 Oksijen sensörü ya da sonda lambada sensörü içten yanmalı motorlarda hava — yakıt oranını takip etmek için kullanılır. Teorik olarak 1 litre yakıtı tam olarak yakabilmek için 14.7 litre havaya ihtiyaç vardır. Eğer ortamda 14,7 litreden daha az hava varsa karışım zengin, daha çok hava varsa karışım fakirdir. Elektronik kontrol ünitesi lambada sensöründen aldığı bilgiye göre yakıt hava karışımını 1:14,7 olacak şekilde ayarlar.

Bu oran yükseklik, hava ve motor sıcaklığı, atmosferik basınç, motora binen yük.. .vb bir çok değişkenden dolayı sürek 1 i teorikten sapar.

 Oksijen sensörünün 50.000 ile 80.000 km arasında bir ömrü vardır. Ancak sensör karbon ile tıkanma, kurşunlu benzindeki kurşun ile kirlenme veya antifırizdeki silikondan etkilenmesinden dolayı daha da önce bozulabilir.

 3.ESNEK BORU

Niotorda meydana gelen titreşim ve motorun ileri geri hareketlerinden egzoz sistemini izole etmek için kullanılır. Bu sayede egzoz sistemindeki titreşim kaynaklı malzeme yorulması ve kırılmasının önüne geçilmektedir. Günümüz araçlarının bir çoğunda çeşitli tipte esnek boru kullanılmaktadır.

Copyright © 2008-2009. Metin Egzoz All rights reserved!
NBTanSis v3.1.0 (Netopsiyon)